Havlíčkův Brod

9. ledna 2014 v 18:24 | Tereza Videnková |  Presentations
Když chcete navštívit Havlíčkův Brod, musíte do kraje Vysočina a zde, kousek severně od Jihlavy naleznete město na řece Sázavě - Vítejte!

Na začátek pár základních informací...
Havlíčkův Brod čítá asi 23 tisíc obyvatel, takže patří k menším městům. Toto okresní město má nadmořskou výšku asi 422 m.n.m.. Najdeme tu spoustu památek, zajímavostí a dokonce i malé letiště pro vyhlídkové lety.
Znak-Havlíčkův Brod prapor-Havlíčkův Brod
Historie...
Nejprve to byla malá osada u brodu přes řeku Sázavu. Avšak díky dobré lokaci, nalezení stříbrné rudy a přílivů kupců se začalo brzy rozrůstat. První zmínky o městě sahají až do roku 1256, ale zbudováno jako "Smilův Brod" bylo asi roku 1251-53 Smilou z Lichtenburka. Díky stříbrné rudě pak začaly boje mezi Jihlavou (královské město) a Smilovým Brodem.
Pak se ješte přejmenoval Smilův Brod na Německý Brod (1308-1945) a pak po roce 1945 již známe město jako Havlíčkův Brod podle Karla Havlíčka Borovského.

Památky a zajímavosti...
Dnes zde můžeme nalézt plno zajímavých míst a památek. Tak třeba na náměstí najdete Starou renesanční radnici s kostrou Hnáta (z 15.stol) - který znázorňuje pověst o jistém Hnátovi, který chtěl otevřít v noci brány Jihlavským, avšak chytili ho dříve, popravili a pověsili pro výstrahu na radnici, od té doby zde prý vysí, jako výstraha před zradou.
Dále zde na náměstí najdeme kostel Nanebevzetí Panny Marie - gotický kostel s vyhlídkou (POZOR! Vyhlídka prakticky nefunguje, mají to prý pod palcem ženy radních a tak si tam každý dělá co chce, jak jsem slyšela od místních), kostel je však zajímavý i tím, že má nejstarší litý zvon v Česku - zvon se jmenuje Vilém. A taky na kostele najdeme hodiny s 24-hodinovým ciferníkem a tak je na první pokus trošku obtížnější poznat, kolik je hodin. Na naměstí se dá taky navštívit Havlíčkův dům, kde je muzeum a památník Karla, který zde od 10 let žil, studoval na gymnáziu a byl odtud odveden do Brixenu.
Kousek od náměstí je také k vidění Havlíčkobrodský pivovar Rebel (který získal za své pivo i nějaké ty ceny) a naproti pivovaru je klášter s kostelem sv. Rodiny a kaplí Božího hrobu + Štaflova chalupa, která je na seznamu památek Unesco, protože je to jedna z nejstarších chalup v ČR.
Naleznete tu i pozůstatek hradeb, kousek od Billy a v parku (který je mimochodem moc pěkný na procházku a najdete tu i rybníky s kachnama.
V Havlíčkově Brodě to i žije, důkazem je třeba BrodFest (na kterém jsem zpívala sólo, musím se pochlubit), nebo galerie na náměstí, kde jsou stále nějaké výstavy...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
The world is a book and those who do not travel read only one page. - St.Augustyn
.