Nejstarší české knihkupectví

2. února 2014 v 8:00 | Tereza Videnková |  Interests

Pokud máte rádi knihy, knihovny, historii, nebo Brno - tak je tento článek pro Vás…



Když se řekne: "Brno", všem se jistě vybaví "Špilas" (Špilberk), brněnský drak, Petrov, "prýgl" (Brněnskou přehradu), "ohně" (ohňostroje), vilu Tugendhat a taky "šaliny" (označení pro tramvaje). To však rozhodně není všecko, co může Brno nabídnout… Je toho daleko víc! Co takhle Měnínská brána, spousta kostelů, nádherné procházky po Veveří, kde jste obklopeni tichem a nádhernými starými domy, radnice (stará i nová!) atd.… V neposlední řadě je tu však NEJSTARŠÍ ČESKÉ KNIHKUPECTVÍ - knihkupectví Barvič a Novotný.
zdroj: http://brno.idnes.cz/knihkupectvi-barvic-a-novotny-slavi-130-vyroci-foc-/brno-zpravy.aspx?c=A130711_1950108_brno-zpravy_ekr

Tento obchod byl otevřen roku 1883 Jožou Barvičem v době Národního obrození. Bylo to tedy první české knihkupectví v tehdejším hlavně německy mluvícím státě. Roku 1909 se definitivně přidává jako společník i Josef Novotný, který zde byl předtím jako učeň a vedoucí obchodu. Od roku 1920 se dokonce toto knihkupectví pyšní titulem "Fakultní knihkupectví Masarykovy univerzity Brno". Minulý rok oslavil Barvič a Novotný 130 let od založení. Dnes má tento podnik 2 pobočky, ale ta nejstarší sídlí na České 13.

Do této pobočky se pohodlně dostanete z náměstí Svobody po České ulici, přičemž nikdy neminete cíl, protože Vás už z dálky vítá velký nápis Barvič a Novotný. Z venku nevypadá skoro vůbec jinak, než ostatní knihkupectví, ale opak je pravdou. Vevnitř je útulná knihovna o přízemí a dvou patrech, do kterých se dostanete po točitém schodišti. Vše je v bílo-kaštanové (dřevěné) barvě. Útulné prostředí, ve kterém byste strávili nejraději celý den. Nemyslím si, že mluvím jen za sebe, když řeknu, že bych jim tu to nejraději vykoupila. Najdete zde vše, ať už jde o různé žánry, hry, hudbu, noty, atp.… Ani já jsem s prázdnou neodešla. Pokud tedy máte rádi příjemné prostředí a knihy, zavítejte sem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Akrim Akrim | E-mail | Web | 5. února 2014 v 14:17 | Reagovat

Tiež milujem kníhkupectvá, dokázala by som tam stráviť hodiny. Toto vyzerá naozaj útulne a sympaticky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
The world is a book and those who do not travel read only one page. - St.Augustyn
.