Vzpomínky na Egypt 5.díl - Karnak

25. května 2014 v 18:42 | Tereza Videnková |  Memories
Ráno nás opět čekal autobus, dnes je to však jiné... Dnes vidíme svou Queen of Nil naposledy a tak plní nostalgie opouštíme tuto královnu. Dnes nás čeká Karnak.

O tomto chrámu slyšel snad každý. Natáčelo se zde spoustu filmů, dokonce i jedna "Bondovka". Nejznámější část Karnaku je sloupová síň, kterou tvoří 122 sloupů 10 metrů vysokých + 12 sloupů 21 metrů vysokých s průměrem přes 3 metry (to je skoro jako bazén). Na mě i na mamku tyto obří sloupy udělaly obrovský dojem a asi 15 min jsme tam jen tak stály a dívaly se nahoru. Bylo to jako ze snu. Nicméně Karnacký chrám je daleko větší a tak jsme postupně procházely všemi částmi. Prošly se kolem posvátného jezírka, ve kterém se mohli kdysi koupat jen zasvěcení, jelikož tato voda byla svatá.
Prošly jsme se s mamkou 3x dokola kolem posvátného scarabea (pro štěstí) a zavítaly i na pozemky, kde se válely různě neuspořádané části chrámu, úlomky a kusy pískovce, části zdobených pilířů. Ale vzaly jsme to s mamkou i z druhé strany, tam kde většina turistů nechodí a objevily jsme místnosti, kde byla ještě zachovaná původní barva! Škoda, že se tyto barvy pomalu ale jistě ztrácejí a mizí. Bylo mi do pláče, jelikož v těchto nádherných prostorách Egypťané, kteří hlídají tento chrám, chodí vykonávat potřebu. A tak vám ani nemusím vykládat, jak to tam zavánělo. Nechápu, jak někdo může být tak barbarský.
Po této hodně zajímavé dlouhé návštěvě Karnaku, plné dojmů se vracíme k našemu autobusu. Je vedro. Autobus nás veze na vlak. Průvodkyně nám koupila lístky a již čekáme na luxorském nádraží na noční vlak do Káhiry. Zatím všude v Egyptě jsme potkávali odpadky a špínu, ale na luxorském nádraží by se dalo jíst ze země. Za dobu, co jsme tam seděli, kolem nás zametal chlápek s koštětem snad 5x a jakýkoliv odpad zlikvidoval. S mamkou jsme na to nevěřícně koukaly. V Česku se většinou bojíte na nádraží si sednout i na lavičku, ale tady? Tady byste se nebál klidně ležet na zemi.
Noční vlak právě přijel. Byla jsem s mamkou ve dvojici v kupé, kde nám nějaká vlaková průvodčí ukázala, jak se rozkládá patrová postel. Pak nám ještě přinesli večeři. Upřímně? Nedalo se to jíst, maso bylo tvrdé jak podrážka... Záchody byly docela čisté a vše vypadalo v pohodě. Podle mě se vlakem do Káhiry cestovalo velice dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Navštívili jste již Egypt?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
The world is a book and those who do not travel read only one page. - St.Augustyn
.