Happening na Landštejně - Lubo Kristek v akci - 7.6.2014

13. června 2014 v 0:17 | Tereza Videnková |  Usafiri live
Proč jsem vlastně jela k bráchovi tento víkend?! Jen tak to nebylo. Záminka byla, že se bude konat happening na hradě-Landštejně.


Brácha patří mezi účinkující. Navíc Mistra znám osobně a pokud toto bude jeho poslední happening, nesmím si to nechat ujít. Před pár roky jsem taky dokonce s bráchou a po boku Luba účinkovala na happeningu. Tehdy to byl malá akce na originále La Traviaty od Verdiho, byli jsme tehdy v Rakousku. A je to jeden ze zážitků, na který vzpomínám ráda.
Dnes to však bude jiné, dnes to má 4 dějství - dolní nádvoří, horní nádvoří, místnost ve věži a ještě menší místnost - kaple.
Brácha jel na osmou hodinu na Landštejn a pro nás přijede později. Před 2. hodinou tu byl a na Landštejn jsme jeli před 7. Kde se zatím vše připravovalo. Pozdravila jsem se s Ivetou a Lubem. Vyzkoušela jsem si pár masek. Brácha hrál opět na chůdách.
V 10 večer to mělo všecko plánovaný začátek a já se před začátkem odklidila na dolní nádvoří, na vhodné místo. Nechtěla jsem používat blesk, takže mám hodně šumu na fotkách, ale co, hlavní je, že to má tu atmosféru, co to mělo. Ale některé fotky jsem taky fotila s bleskem. Přišlo hodně lidí asi 150, možná víc. Všecko to začalo mnichem, který ukradl trakař, pak farář prohnal nahou ženskou a pak jel vůz s baculkama, tažen koňmi, za kterým byl připoutaný šašek, do kterého si kopli a tak... Pak se celý dav začal přesouvat na horní nádvoří a já se prodřela do první řady, kde mi Romana držela místo na lavičce.
Začal 2. obraz - město, které bylo naprosto zkažené, uspěchané a zničilo se navzájem - domy shořely, přišla smrtka do města - s ní mor. Nakládaly se mrtvoly, pak prošly jeptišky a šlo se na 3. obraz. Tam stál brácha na chůdách a hrála kapela v hradních oknech. Přicházeli lidé s kříži (svými osudy) a postupně odkrývali Kristkovy obrazy - "Křížová cesta".
Jako 13. osoba šla žebračka, která odkryla obraz "Sublimace zlata". Muž na chůdách pak zatáhl za provaz a snesly se kvítky a flitry na celou scénu. A byla tma a ticho. Ale nebyl to konec. Ozvalo se "om" a z tajemného muže na chůdáš vyšla holčička a odkryla žebračku, která byla anděl - těhotný anděl a začala zpívat. Anděl šel do kaple, kolem jeptišek na balkóně, kde vysel mistr-Lubo Kristek ukřižován. Pak ještě anděl vypustil holubici a Kristek na konci řekl jen slova "Tak jsem kvůli Vám znovu zemřel." A byl konec. Potlesk. Bylo to bizardní dokonalé tajemné velkolepé šokující.
Po celém happeningu jsem si ještě vylezla na věž, kde jsem si vyfotila noční pohledy a zaperlila se znalostí pojmu "prevétu" - středověkého záchodu, před paní kastelánkou.
Celé to bylo naprosto fantastické. Jsem ráda, že jsem tu mohla být, zvlášť jestli to byl opravdu poslední happening Lubo Kristka. Tak uvidíme, ale něco lepšího se už těžko povede. Vrátili jsme se po půlnoci domů, tak to píšu až dnes ráno. Čauko kakauko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
The world is a book and those who do not travel read only one page. - St.Augustyn
.