Rozdíly: UK vs. ČR

11. července 2014 v 11:07 | Tereza Videnková |  Usafiri live
Mezi ČR a UK je spoustu rozdílů a odlišností, tak o tom chci napsat článek a ukázat vám s čím jsem se zatím setkala a bylo to jinak...Začneme tím, co ví většina lidí a pak popojedu k věcem, kterých jsem si všimla sama...

1.) Měna a ceny

Měna je tady Libra ( £ = GBP = Great Britain Pound)
1 GBP = cca 35 - 36 kč
Když máte dražší měnu je samozřejmě všecko sboží taky o trošku dražší, takže tu je pro nás velice draho, ale dají se najít i docela přijatelné ceny - oblečení = Primark, jídlo atd... = Poundland

2.) Lidé

Lidé tady se mi zdají víc v pohodě, nevím proč. Když si myslí, že vám není dobře, hned se vás ptají, jestli jste v pořádku a nepotřebujete pomoct. Pokud se ztratíte - odvedou vás, odvezou, nebo alespoň popíší správný směr.

Jsou na sebe velice slušní. Oslovují se - darling, love, honey etc...

3.) Cyklisté

Jelikož se tady tvoří ráno zácpy je nejrychejší způsob dostat se do práce na kole. Nevím, ale u nás jsem ještě neviděla tolik lidí v obleku na kole, jak jim vlaje kravata a mají na hlavě helmu.

Nosí helmu všichni.

Cyklisti jezdí suverénně mezi auty.

Cyklisti zde jsou průměrově starší věkově, než u nás v ČR.

4.) Počasí

Když jedete do Anglie, můžeme si myslet, že tady mají hodně podobné počasí, jako my, když jsou zhruba na stejné úrovni, ale je to omyl. Je tu chladněji, když je zrovna 23°C je to svátek a Angličané nadávají a chtějí, aby pršel.

V zásadě milují déšť. Když prší jsou rádi - prší jim tu většinou každý den - alespoň chvilinku.

Všichni pro jistotu nosí deštník, i když je pěkně.

5.) Myšlenky na Londýn

U nás lidi milují Londýn, jezdí na zájezdy do Londýna a jsou šťastní, že můžou vidět tuto multikulturní metropoli.
Britové spíš nemají rádi Londýn - je moc těžký na orientaci, je tam moc lidí a hrozně špinavo. Od výletu do Londýna mě už odrazovalo asi 5 lidí. A špinavost můžu potvrdit, jeli jsme autobusem mimo hlavní turistické trasy a bylo to hrozné - odpadky everywhere. Na turistických trasách samozřejmě ne.

6.) Informovanost

Zatím jsem se setkávala jen s lidmi, kteří opravdu ví, kde žijí. Vědí o památkách ve městě jakési minimum a ví, kde co je, i když tam třeba nebyli.

7.) Čáry na cestách

U nás máme jen nějaké rovné čáry a přerušované, tady jsou i klikaté, které značí, že zde nesmí zastavit traffic jam (zácpa) - takže tyto čáry jsou většinou u přechodů etc...

8.) Kabinky v obchodech

Když jdete do kabinky dostanete číslo - kolik věcí jste si se sebou vzali. To máme i u nás, je to normální. Ale když jdete zpět a ptají se vás, jestli vám dané oblečení sedělo a když řeknete, že ne - vezmou vám to a jdete opět na prázdno, takže nemusíte nosit nechtěné oblečení na jeho staré místo. Nevím, jestli to tak je i u nás, ale překvapilo mě to.

9.) McDonald's

V McDonaldu nepotkáte jen mladé lidi, jako většinou u nás, ale i normální babičky, které si zajdou na svůj Bic Mac.

10.) Koupelna

V koupelně jsou většinou 2 zvláštnosti. Co třeba takové kohoutky na mytí rukou ? Vždy jsou v koupelně dva u typické anglické rodiny. Jeden na studenou vodu napravo a teplou vodu nalevo. Ještě jsem nepřišla na to, jak to míchat dohromady, když je to od sebe vzdáleno 20 cm. Ještě, že tu horká voda z kohoutku v koupelně neteče.

Další zvláštnost je sprcha. Nemáte tu žádné kolečka na otočení, nebo něco takového. Máte tu takový podivný umělohmotný vehement, na kterém jsou dva kolečka s čísly. Jedno je pro intenzitu toku, druhý pro teplotu a pak tu máte tlačítko Start/Stop. Divné, ne?

11.) Jídlo

Jídlo mají Angličané vážně zvláštní. Když vaří zeleninu - neosolí ji před tím, než ji dají do vody, ptala jsem se pár lidí a ti také říkali, že musí solit hrozně moc až na talíři.

V klidu vám uvaří normální salát. Awkward

Mají tu brambůrky s octem - viděla jsem je v obchodě a raději je nekupovala.

Ke krekrům, jako jsou Tuc jedí sýr.

Mají hodně věcí víc sladkých než u nás. Jogurt je sladká bomba, ale je dobrý. Voda se šťávou je spíš šťáva s vodou.

12.) Domy

Domy tu jsou z kamene, z cihel a nebo mají omítku udělanou z kamínků. Všecko je v podobné kamenné, nebo načervenalé barvě. A většinou má každý barák podobného sourozence, nebo dokonce víc sourozenců. Takže se tu lehce ztratíte.

13.) Auta

Směr jízdy je zde jiný, to ví každý. Musíte hledat zastávky na opačné straně, koukat na opačnou stranu a taky nasedat do auta na opačné straně.

14.) Škola

Prázdniny jim tu teprve začnou cca za týden, nějak tak. Mají prázdniny jen 6 týdnů. Chudáky děti. Za to chodí do školy na 9 a odchází ze školy kolem 3.

Mají většinou školní uniformy.

15.) Všímavost

Lidi v ČR si vás všimnou už když si vezmete trošku odlišné tričko, tady si vás nevšimnou, nebo vás neřeší, ani když jste celý od krve. Co říct - Angličani. Nevšímali si mě, ani když jsem měla deštník na hlavě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mari Choi Mari Choi | Web | 13. července 2014 v 19:22 | Reagovat

Kabinky jsem zatím nepoužívala (i když bych asi měla začít, už asi dvakrát jsem se sekla ve velikosti), ale ty čísla si pamatuju od kasy. Buď čísla a nebo si na tebe zavolají.
Já moc nevím, jak jsou na tom takové ty typické britské rodiny, moje host family jsou Indové. Ale alespoň mám nějaký ten kulturní zážitek. Ale docela mě překvapuje, kolik Indů a Arabů v Anglii je.

2 TeriV, terka805 TeriV, terka805 | 14. července 2014 v 8:22 | Reagovat

Jo, Indové mě taky překvapili... Všude je indické jídlo... Jo to máš...
Jinak já jsem ráda, že mám typickou anglickou rodinku, alespoň poznám Angličany z blízka, když už jsem tu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
The world is a book and those who do not travel read only one page. - St.Augustyn
.